ازدواج با فرد مناسب و تاثیر بر موفقیت شما

ازدواج به عنوان یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی انسان به حساب می‌آید و احتمالا می‌توان آن را پیچیده‌ترین تصمیم نیز دانست. تاثیر ازدواج با فرد مناسب بر زندگی انسان به قدری زیاد است که مسیر زندگی او را متحول خواهد کرد و به همین خاطر باید نسبت به انتخاب شریک خوب و همراه، حساس باشیم. برای داشتن یک ازدواج موفق، باید اول از همه بدانیم که ویژگی‌های همسر خوب چیست، رابطه سالم چه ویژگی‌هایی دارد و تاثیر ازدواج خوب بر موفقیت و زندگی انسان چیست. در مرحله بعد باید نسبت به ویژگی‌های خود آشنا باشیم و نقاط ضعف و قوت اخلاقی خود را بشناسیم و در نهایت، بدانیم که از شریک زندگی خود چه انتظاراتی داریم و چگونه می‌توانیم با یکدیگر همکاری کنیم تا به موفقیت در زندگی برسیم.

اهمیت ازدواج با فرد مناسب

نباید ازدواج را امری ساده و پیش پا افتاده در نظر گرفت. یک ازدواج موفق می‌تواند در همه ابعاد زندگی موجب پیشرفت انسان شود، حتی اگر خود فرد دارای ویژگی‌های مترقی نباشد. در عین حال ازدواج بد منجر به تخریب زندگی بهترین انسان‌ها می‌شود و شخص را در سراشیبی سقوط از هر جهت می‌گذارد. بنابراین تاثیر ازدواج با فرد مناسب بسیار بالاست و او را در مسیر خوشبختی یا بدبختی قرار می‌دهد.

برای درک بیشتر اهمیت ازدواج، باید بدانیم که ازدواج به عنوان یک قرارداد اجتماعی و اخلاقی چیست و تاثیر آن در زندگی بشر چگونه بوده است.

ازدواج چیست؟

ازدواج یک قرارداد اجتماعی است که دو طرف در تعهدی اخلاقی، قانونی و عاطفی نسبت به یکدیگر قرار می‌گیرند تا در ادامه با همدیگر به زندگی‌شان ادامه دهند. ازدواج موجب شادی قابل توجهی در انسان‌ها می‌شود، اگرچه چالش‌های بسیار زیادی هم دارد. بخش عمده‌ای از این چالش‌ها مربوط به دوران پیش از ازدواج است؛ زمانی که فرد به دنبال شخصی برای داشتن یک ازدواج موفق و زندگی باکیفیت بوده و هنوز نمی‌داند شریک زندگی‌اش باید چه معیارهایی داشته باشد. تاثیر ازدواج با فرد مناسب از این بابت است که می‌تواند تغییرات شگرفی در زندگی انسان به وجود آورد و این نکته، حساسیت مسئله را بالاتر می‌برد. ازدواج شرایط زندگی انسان‌ها را تغییر می‌دهد و این یک اصل کتمان‌ناپذیر است.

نشانه های یک ازدواج موفق چیست؟

محققان و جامعه‌شناسان همواره بر چند ویژگی برجسته به عنوان نشانه‌های یک ازدواج موفق یاد می‌کنند. برخی از مهم‌ترین این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • طرفین نسبت به نیازهای یکدیگر آگاهی دارند.
 • احترام به عنوان اصلی خدشه‌ناپذیر رعایت می‌شود.
 • در هر شرایطی دو طرف با هم مکالمه می‌کنند.
 • علاوه بر آن که همه جنبه‌های زندگی را به صورت مشترک مدیریت می‌کنند، هرکدام فضای انفرادی و حریم شخصی خود را نیز دارا هستند.
 • درک متقابل را به عنوان مسئله‌ای حیاتی سرلوحه رفتارهای خود می‌کنند.
 • صبر و بردباری، همدلی و همراهی و مهم‌تر از همه صداقت دارند.

ازدواج موفق هدفی دشوار، طولانی و ارزشمند با نتیجه‌ای رضایت‌بخش است که دو طرف برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند و در این مسیر، فداکاری و بردباری دو فاکتور مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

نکات مهم پیش از ازدواج

برای تجربه یک ازدواج موفق، باید حتما نکاتی را پیش از شروع رابطه در نظر بگیرید:

 • اعتمادداشتن: بدون داشتن اعتماد به طرف مقابل، هرگونه تعهدی می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در آینده شود. اعتماد و تعهد باید رابطه‌ای مستقیم با یکدیگر داشته باشند و هرچقدر اعتماد میان طرفین افزایش یابد، آن وقت می‌توانند تعهد بیشتری داشته باشند. اعتماد مفهومی ساختنی است، یعنی هر دو طرف باید اعتماد طرف مقابل خود جلب کنند. همچنین مهم است که تعادل بین دو طرف در میزان اعتماد وجود داشته باشد. اگر یکی بیشتر اعتماد کند و طرف مقابل اطمینان خاطر کمتری نسبت به طرف مقابل خود داشته باشد، حتما مشکلاتی به وجود خواهد آمد.
 • شناخت کافی: هیچ وقت هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که شریک زندگی خود را کاملا می‌شناسد. اساسا انسان موجودی نیست که بتوان بر همه جنبه‌های شخصیتی‌اش آگاهی داشت و حتی فرد نسبت به خودش هم ممکن است شناخت تمام عیار نداشته باشد. اما اگر شناخت را به صورت یک مسیر در نظر بگیریم، هرچه ‌قدر بیشتر در این مسیر قرار بگیریم و به شناخت بهتری نسبت به طرف مقابل دست پیدا کنیم، رابطه قوی‌تری خواهیم داشت.
 • پذیرش ضعف‌ها: همه ما انسان‌ها ضعف‌هایی داریم و این یک حقیقت کتمان‌ناپذیر است. در یک رابطه احساسی نیز حتما طرفین مشکلاتی دارند که می‌تواند آسیب‌زا هم باشد. چیزی که مهم است، پذیرش ضعف‌های یکدیگر و تلاش برای رفع آن‌هاست. همچنین باید آن قدر صادق باشیم که به ضعف‌های خود اعتراف کنیم و از شریک زندگی خود تقاضای درک و کمک به حل‌ آن‌ها داشته باشیم.
 • تعهد داشتن: تعهد داشتن سطح بسیار بالایی از بلوغ فکری و اخلاقی را می‌طلبد. فرد متعهد تنها به منافع و خواسته‌های خود فکر نمی‌کند و باید نسبت به چیزهایی که قول داده رعایت کند یا انجام بدهد (یا ندهد)، متعهد بماند. تعهد هم همچون اعتماد مفهومی ساختنی است و به تدریج در رابطه شکل می‌گیرد. اما نکته مهم، تمایل شخص برای متعهد بودن است.
 • درک متقابل: بر خلاف داستان‌های خیالی، یک ازدواج موفق لزوما میان دو انسان شبیه به یکدیگر اتفاق نمی‌افتد، بلکه زوج‌هایی خوشبخت می‌شوند که به درک متقابل برسند. درک متقابل یعنی فارغ از این که طرف مقابل چگونه است، او را می‌پذیریم و به خواسته‌ها، علایق و کارهایش احترام می‌گذاریم. کسب مهارت درک متقابل هم مانند مفهوم تعهد نیازمند بلوغ شخصیتی قابل توجهی است.
 • حمایتگربودن: ویژگی حمایتگربودن همان چیزی است که به عنوان تاثیر ازدواج با فرد مناسب می‌تواند برجسته و مهم باشد. شریک زندگی شما اگر روحیه‌ای حمایتگر داشته باشد، می‌توانید همواره روی او حساب کنید و در شرایط دشوار تکیه‌گاه شما خواهد بود. افرادی که می‌خواهند در زندگی به موفقیت‌های قابل توجه برسند، با داشتن یک همراه حامی، این مسیر را بهتر می‌پیمایند.

نکات ذکرشده تنها بخشی از مهم‌ترین موارد درباره تاثیر ازدواج موفق با فرد مناسب در زندگی انسان است و موارد دیگری هم وجود دارند. باید در نظر داشته باشیم که ازدواج یک تصمیم حساس و مهم است و به همین خاطر رعایت این نکات می‌تواند به فرد کمک کند تا هوشمندانه‌تر در این مسیر قدم بردارد.

تاثیر ازدواج با فرد مناسب بر موفقیت در زندگی شخصی انسان آن قدر بالاست که با گذشت هزاران سال از عمر بشر، به عنوان یکی از مهم‌ترین قراردادهای اجتماعی و عاطفی شناخته می‌شود. ازدواج موفق مزیت‌های متعددی دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

 • تحقیقات نشان می‌دهد که ازدواج می‌تواند به طولانی‌ترشدن عمر انسان کمک کند.
 • متاهل‌ها احتمال کمتری برای درگیری با افسردگی دارند. ازدواج موفق شرایطی را فراهم می‌کند که فرد بتواند در شرایط سخت تنها نباشد و با صحبت‌کردن از شدت اضطراب و افکار منفی خود بکاهد. زوج‌های متاهل به شکل طبیعی سروتونین بیشتری ترشح می‌کنند که انتقال‌دهنده‌ای عصبی برای کاهش افسردگی است.
 • بر اساس یک تحقیق گسترده، افراد متاهل در برابر بیماری‌هایی چون سرطان یا جراحی‌های سنگین مقاومت بیشتری دارند. همچنین کیفیت خواب آن‌ها نیز بهتر می‌شود.
 • هرچه‌قدر فرد در رابطه‌ای طولانی‌تر متعهد باقی بماند، میزان استرس کمتری خواهد داشت و در برابر فشارهای روانی نیز مقاومت بهتری دارد.
 • رفتارهای یک انسان متاهل به مراتب کم‌خطرتر از انسان مجرد است و مشکلاتی نظیر مصرف مواد مخدر نیز در آن‌ها کم‌تر شایع است.
 • حمایت عاطفی زوجین از یکدیگر در ارتقای سطح سلامت روانی یکدیگر تاثیر بسزایی دارد.
 • ازدواج منجر به برقراری پیوندهای اجتماعی می‌شود که به رشد شخصیت اجتماعی افراد کمک می‌کند.

با توجه به مزایای ازدواج موفق، می‌توان نقش آن را در موفقیت‌های اجتماعی مهم و جدی دانست که منجر به تحولات عظیم در زندگی شخصی و اجتماعی افراد می‌شود.

ویژگی های یک همسر خوب

برای آن که بدانیم چگونه می‌توانیم یک همسر خوب باشیم و همچنین طرف مقابل به عنوان همسر مناسب و همراه باید چگونه رفتار کند، ویژگی‌های اخلاقی نظیر صداقت و راستگویی، سخاوتمندی، مسئولیت‌پذیری، فهم مشترک، تطبیق‌پذیری با شرایط گوناگون و صبر و بخشندگی را باید ابتدا در خود تمرین کنیم و سپس طرف مقابل را مورد ارزیابی قرار دهیم که آیا این ویژگی‌ها را دارد یا خیر. تاثیر ازدواج با فرد مناسب ابعاد مختلفی از زندگی انسان را در برمی‌گیرد و به همین خاطر برای داشتن رابطه زناشویی موفق، باید این ویژگی‌ها را تقویت و به آن‌ها توجه کنیم. نکته مهم این است که ازدواج موفق امری ساختنی است و برای رسیدن به آن هر دو طرف به یک اندازه باید کوشش کنند.

سوالات متداول

ازدواج یک قرارداد اجتماعی و عاطفی مهم است که موجب تغییرات گسترده‌ای در سبک زندگی فرد می‌شود و به همین خاطر به عنوان مسئله‌ای تاثیرگذار از آن یاد می‌شود.

ویژگی‌هایی نظیر صداقت، مسئولیت‌پذیری، درک بالا و صبر می‌تواند در شکل‌گیری یک ازدواج موفق تاثیرگذار باشد.

ازدواج موفق به طور قابل توجهی بر سلامت جسمی و روانی انسان تاثیر دارد؛ از کاهش افسردگی و افزایش کیفیت خواب گرفته تا طولانی‌ترشدن عمر و مقاومت بیشتر در برابر بیماری‌هایی نظیر سرطان و جراحی‌های سنگین

نویسنده تیم تحریریه چراغ سبز

منبع: چراغ سبز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا